четвер, 29 жовтня 2020 р.

Море співає,хвиля кличе!

 


   Міжнародний день Чорного моря відзначають наприкінці жовтня. Воно носить екологічний характер. Святкові заходи включають різноманітні акції екологів і фахівців в області екології захисту Чорного моря.   Це свято відзначається в день, коли в 1996 році шість причорноморських країн - Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія і Україна - підписали Стратегічний план дій з реабілітації і захисту Чорного моря.

   Цей план був розроблений після проведення всебічних досліджень морського середовища, які показали, що його життєздатність істотно погіршилася порівняно з попередніми трьома десятиліттями.   Чорне море і його води Керченською протокою з’єднуються з Азовським морем, а протокою Босфор - з Мармуровим морем, через протоку Дарданелли - з Егейським і Середземним морями, будучи внутрішнім морем басейну Атлантичного океану.     Його екологія дуже важлива для всього прилеглого регіону. У море впадають такі великі річки, як Дунай, Дніпро, Дністер і більш дрібні - Мзимта, Псоу, Бзибь, Ріоні, Кодор, Інгурі, Чорох, Кизилирмак, Єшільирмак, Сакар’я, Південний Буг, Камчия, Велека. Щорічний річковий стік в Чорне море орієнтовно становить близько 310 кубічних кілометрів, причому 80% цих вод виноситься на північно-західну шельфову частину, переважно Дунаєм та Дніпром. У морі мешкає більше 2,5 тис. видів тварин і риб. Рослинний світ моря представлений більш ніж 270 видами багатоклітинних зелених, червоних і бурих донних водоростей, фітопланктон включає не менше 600 видів.

          Цікаві факти про Чорне море

  У зимовий період море практично не замерзає, лише невелика ділянка поблизу Одеси на недовгий час покривається льодом. Однак у візантійських літописах згадується, що в 401 і в 762 роках н.е. Понта або Чорне море повністю замерзло.

  Єдина масова акула, що мешкає в Чорному морі, – це колюча акула катран. Вона боїться людей і рідко підходить до берега. Єдину небезпеку для людини становлять спинні плавники катрана, з великими отруйними шипами.

 Через поверхню Чорного моря прокладено водна межа, яка відокремлює Малу Азію від Європи.

 Море має площу більше 422 000 км2. За формою воно схоже на овал, має вісь довжиною 1150 км. Максимальна протяжність моря з півночі на південь – 580 км. Середня глибина дорівнює 1240 м, а найбільша 2210 м.

 У Чорного моря є характерна особливість – на глибині 150-200 метрів і далі практично немає життя, лише деякі анаеробні бактерії здатні вижити в воді , яка має таке насичення сірководнем. Гори навколо Чорного моря постійно зростають, а море збільшується в розмірах. Втім, зростання гір не перевищує кількох сантиметрів за століття, а от море кожні 100 років збільшується на 20-25 см. Через це під воду пішли деякі стародавні міста Тамані.

 Нагадаємо, що Європейський день моря святкують 20 травня, Всесвітній день моря відзначають в останній четвер вересня. Аналогічні і близькі національні свята в світі - Національний день моря в США (22 травня) і Мексиці (1 червня), в Китаї (11 липня), в Японії (16 липня), в Болівії (23 березня). День Балтійського моря - 22 березня.

         

Немає коментарів:

Дописати коментар