понеділок, 12 жовтня 2020 р.

Усі ми під святим покровом

    На Покрову в Україні відмічають аж чотири свята! Адже 14 жовтня – це День Покрови Пресвятої Богородиці, День Заснування Української Повстанської армії, День українського козацтва та День захисника України.
    Чому всі ці події святкуються в один день? Чи не правильніше було б розподілити їх на інші дні? Це просто неможливо, адже вони поєднані не лише датою. Те, що чотири свята відзначаються саме у цей день – не випадковість, а сплетіння української історії та традицій, які ми продовжуємо підтримувати й сьогодні.
  
     Ми розповімо про різні сторони свята в давнину: які існували легенди та прикмети, який сенс раніше вкладали у свято Покрови.
                                                   
     Історія цього дня, 14 жовтня, почалася саме з релігійного свята. А саме, з легенди, про Покров Пресвятої Богородиці. Мовляв, коли вороги мали напасти на Константинополь, Богородиця вкрила все місто своїм покровом та захистила. А козаки буде шанували християнські звичаї, тож вважали Богородицю захисницею і з повагою ставилися до свята. Саме 14 жовтня вони освячували свою зброю. Також, у цей день було заведено молитися про захист Богородиці: щоби захистила людину, її рідних, оселю. Новий сенс святу надали бійці УПА, які також дотримувалися християнських звичаїв. Вони обрали цю дату для заснування свого війська, покликаного боротися за незалежність України. Тож не дивно, чому ми вітаємо сучасних захисників саме в цей день.

                Як святкували Покрову раніше                                                              
    Ходили до церкви, щоби молитися. Козаки — святили свою зброю. Згодом цю традицію перейняли й повстанці. У селах також були свої звичаї. Річ у тім, що середина жовтня — це шлюбна пора. Робота на городах та полях закінчилася, а на вулиці не так уже й холодно, тож саме час гуляти весілля. Особливо, добрим знаком вважалося побратися саме в день Покрови. Мовляв, тоді Богородиця буде завжди захищати цю родину. Ось так, до Покрови всі сваталися, а після — починали справляти весілля. Тривали святкування аж до Пилипівки. Після Пилипівки, навпаки, одружуватися вважалося поганим знаком. У цей день, навіть, якщо не гуляли весілля, то, однаково, влаштовували пишне застілля з найсмачнішими стравами, танцювали та веселилися. А, під вечір, залишали трішки гостинців і для домового. На Покрову його задобрюють, щоби той теж допомагав захищати будинок.

                  Що не можна робити на Покрову                                                          
    Насамперед, це релігійне свято. Тож не можна займатися важкою роботою, поратися вдома та у дворі. Не можна шити, прати, різати, в’язати, вишивати. Не можна позичати нікому гроші чи інші цінні речі. А ще, варто не сваритися, провести цей день із хорошим настроєм та хорошими думками. Поганою прикметою вважалося відмовляти 14 жовтня сватам. Тож невпевнені парубки йшли на хитрощі й посилали свататися саме в цей день, аби збільшити свої шанси.

                   Цікаві факти про Покрову                                                                  
За старим календарем, Покрова святкується 1 жовтня. А ще, саме в це свято вперше розтоплювали піч у домі. Ось так раніше починався опалювальний сезон. В Україні безліч релігійних споруд присвячених саме Богородиці. Найбільш відомі: Покровська церква па Подолі в Києві, церква Покрови Пресвятої Богородиці у Львові й однойменна церква в столиці на Солом’янці. Ми говорили про давню традицію застілля на Покрову. А що ж було на цьому столі? Готували холодець, який обов’язково подавали з хроном. Ставили на стіл рибу: заливну, фаршировану, тушковану чи смажену. З випічки найчастіше робили пироги з маком, яблуками, капустою. Подекуди ще готували гусака з яблуками, й, майже всюди, пекли млинці з різними начинками. Особливо, гусаків готували на весільні святкування. А з пір’я потім можна було зробити молодятам подушки. З напоїв подавали всілякі настоянки, медовуху, узвар, компоти. Сьогодні ж, гусаків запікати не обов’язково, але, можна подати до столу щось із традиційного. Наприклад, млинці з маком.
    14 жовтня ми відзначаємо одразу три воїнських свята: День козацтва, День створення Української Повстанської Армії та День захисника України — тобто воїна сучасного.
 
            День козацтва та день створення УПА                                                    
    Козаки, як нам відомо, з надзвичайною повагою ставились до християнських традицій. Вони вважали Покрову своєю захисницею тож 14 жовтня вважали великим святом: збирались аби обрати нового отамана, святили зброю та просили Богородицю про захист і навіть збирали кошти на побудову нових церков. Українські повстанці вважали козаків своїм прикладом для наслідування й також дотримувались християнських вірувань і традицій. Тож, продовжуючи справу предків — так само святили зброю у цей день. Його ж і не випадково обрали для урочистого заснування Української Повстанської Армії.


        Сучасна Покрова та день Української армії                                                      
     Сучасні воїни теж не випадково обрали цю дату, а саме через прагнення вшанувати своїх предків та наголосити на важливості продовження їх справи. З’явилась ця традиція у 2014 році. Тоді добровольчий рух був у самому розквіті, а російсько-українська війна тривала не більш ніж пів року. Багато підрозділів саме на Покрову вперше повертались додому на коротку відпустку і їх з усім розмахом зустрічали у столиці. Святкування Покрови 14 жовтня 2014 року було одним із наймасштабніших за всю історію України. До заходів у Києві долучились різні добровольчі підрозділи, волонтери та українці з усіх куточків країни. З того моменту свято отримало новий поштовх та набуло нового сенсу, і вже традиційно тисячі українців вийдуть у центр столиці на святкування, аби привітати сучасних захисників.

                         Народні прикмети:                                                            
Яка погода на Покрову, такою буде і зима.
Якщо лист з берези та дуба на Покрову впаде чисто – до легкого року, а нечисто – до суворої зими.
Якщо у вишні листя опаде до 14 жовтня – зима буде тепла, якщо ж вишня зелена – зима буде люта.
Якщо до цього дня не спадає з вишень листя – на теплу зиму, а звільниться – на сувору.
Зранку вітер з півдня, а по обіді із півночі – початок зими буде теплим, але згодом похолодніє.
Якщо вітер з півдня низовий – зима буде теплою, з півночі горішний – холодною, із заходу – сніжною; коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то і зима буде нестійкою.
Якщо в цей день сніг не покрив землю – не покриє в листопаді та грудні.
На Покрову вітер – весна буде вітряна.
Відліт журавлів до Покрови – на ранню зиму.
Якщо на Покрову сніг – буде багато весіль.
Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.
На Покрову віє вітер з півночі – зима буде холодна і з великими снігами, з півдня – буде тепла зима.
Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і в Дмитрів день (8 листопада).
Відліт журавлів до 14 жовтня – бути ранній зимі.
Білка до Покрови змінить шубку – зима буде добра

Немає коментарів:

Дописати коментар