середа, 23 жовтня 2024 р.

ЇЇ книги вчать любити свій край і його дивовижну історію

 

Як зацікавити книгою найменших читачів? Як закохати в читання вибагливих підлітків? Як зачепити потаємні струни душі кожного дорослого, що перегортає сторінки? Відповіді на ці питання безперечно знає талановита письменниця, талановита журналістка та володарка низки престижних літературних премій Зірка Мензатюк.

Народилася Зірка Захаріївна 21 жовтня 1954 року в селі Мамаївці Кіцманського району Чернівецької області. Письменниця розповідає, що бажання писати в неї з’явилося ще коли вчилася у другому класі. Одного разу домашнім завданням школярів було написати переказ «Ліс восени». Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі й про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядочків переказ розтягнувся на цілих п'ять сторінок. І їй так сподобалося викладати на папері власну розповідь, що дівчинка на цьому не зупинилася і написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчину Ганну», а в наступні дні — чимало віршиків. Однокласники чомусь не повірили, що вона пише вірші сама, і стали говорити, що все те написав її прадід Олекса та й закопав, а вона викопала і видає за свої. Проте література захопила серце письменниці на все життя.

Перші твори Зірки Мензатюк почали з'являтися в українських журналах ще в її шкільні роки, проте перша повноцінна книга була видана тільки в 1990 році - нею став твір «Тисяча парасольок». Слідом за цим в кигарнях з'явилися книги для найменших читачів - «Мільйон мільонів сестричок», «Київські казки», «Як до жабок говорити», «Макове князювання».

Якщо ж говорити про твори для більш дорослої аудиторії, то не можна не згадати повість «Як я руйнувала імперію», що вийшла в 2014 році. У цій книзі письменниця розповідає підліткам про радянське життя і ментальність, постійний дефіцит товарів, мрії і надії звичайних людей, а також проблеми, пов'язані з десятиліттями життя в СРСР та можливі шляхи їх вирішення. Про важливість висвітлення цих сторінок історії України для підростаючого покоління сама письменниця говорить так: «Замовчувати – це ховати голову в пісок. Слід обирати правильну тональність. Питання полягає в тому, як розповідати. Є натуралізм, який шкодить і дорослим. Звісно, дітям слід розповідати про болючі моменти ще обережніше, але розповідати про події, що відбувалися в історії, потрібно».


Захопливою та водночас пізнавальною є трилогія «Таємниця козацької шаблі», «Дике літо в Криму» та «Відчайдушні вершники», в яких серед пригодницького сюжету розкриваються важливі історичні факти. Веселі витівки, чарівні персонажі та істинно українські мотиви – ці твори, як і в цілому творчість Зірки Мензатюк, мають яскраво виражений національний мотив.

Чи важко писати для дітей? Про це авторка говорить так: «У нинішній дитячій літературі має бути високий рівень динамізму, адже дітлахи, які постійно дивляться телевізор або грають у комп’ютерні ігри, звикли до мерехтливих картинок. Якщо не схопиш малюка книжкою, то він її покине й побіжить до екрана. У сучасних книжках для дітей сюжет має бути значно щільніший, ніж колись».

Бажаємо талановитій письменниці многая літа та запрошуємо до бібліотеки-філії №3 поринути в захопливий світ читання!

Немає коментарів:

Дописати коментар